Już od siedmiu lat Woodford Reserve Distillery serwuje swoim fanom limitowaną edycję whiskey z serii Master's Collection. Jest to whiskey destylowana trzykrotnie w tradycyjnych miedzianych alembikach, jakie pracują w tej destylarni od jej reaktywacji pod koniec ubiegłego wieku. Za każdym razem master distiller Chris Morris prezentuje w charakterystycznej butelce w kształcie wspomnianego alembika kolejny eksperyment dotyczący co raz to innego aspektu produkcji (zacieranie, destylacja, maturacja i in.).
Tym razem, na sezon jesień 2013 Morris zapowiedział dwie whiskey spod znaku Master's Collection - Straight Malt oraz Classic Malt. Obie whiskey zostały wyprodukowane w oparciu o zacier w 100% jęczmienny (na wzór maltów ze Szkocji czy Irlandii). Obie butelki, choć sprzedawane osobno, stanowią jedną porównawczą całość. Aspektem porównywanym tu przez Chrisa Morrisa jest wpływ rodzaju beczki na paletę w pełni wyleżakowanej malt whiskey. Morris użył tu beczek nowych (do wersji Straight Malt) oraz używanych, co zwykle czynione jest właśnie na Wyspach Brytyjskich (do wersji Classic Malt). Pomijając inne czynniki, mające wpływ na efekt końcowy (jak klimat czy suszenie słodu), eksperyment wydaje się o tyle interesujący, że bezpośrednio zestawia ze sobą dwa style maturacyjne - szkocki i amerykański - przy identycznych pozostałych elementach.
Jak utrzymuje Morris, tegoroczna edycja Master's Collection nawiązuje (wciąż) do tradycji destylarni. Chodzi oczywiście o dawnego właściciela Oscara Peppera i mistrza destylacji Jamesa Crowa, którzy w XIX wieku słynęli ze swoich nowatorskich, jak na tamte lata, metod produkcji whiskey. Ich eksperymenty dotyczyły również maturacji w beczkach nowych i używanych.
Woodford Reserve Master's Collection Straight Malt oraz Classic Malt dostępny będzie już niedługo w cenie 100$ za butelkę (na rynku pierwotnym). Na szczęście część tej edycji trafi od razu na rynki międzynarodowe, co pozwala mniemać, że cena w Europie nie będzie wiele wyższa - przynajmniej na początku (jedynie butelka będzie pewnie mniejsza, nie 750ml, a 700ml). Zawartość alkoholu producent ustalił w obu przypadkach na 90,4 proof (45,2%).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz