poniedziałek, 2 lipca 2012

JACK DANIELS - PRODUKT WIELKICH LICZB

"Whiskey Jack Daniels, to obecnie jedna z najlepiej rozpoznawanych i sprzedawanych marek whiskey na świecie. Powstaje w destylarni, której teren jest największym tego typu obszarem w USA, zaś sama destylarnia jest jedną z największych destylarni alkoholu na świecie. Jednocześnie cała destylacyjna operacja dokonuje się w miasteczku tak niewielkim, że mało kto namierzyłby je na zwykłej mapie bez specjalnych wskazówek. Mimo to dziś trudno byłoby spotkać amatora wody życia, który nie słyszałby o Lynchburgu w stanie Tennessee. To właśnie ta masywna i supernowoczesna destylarnia uczyniła z małego, nieznanego nikomu miasteczka jedną z największych atrakcji Tennessee. Choć pisałem już o whiskey Jack Daniels, to jednak tym razem chciałbym zaprezentować ją i miejsce, w którym powstaje, nieco inaczej - z perspektywy liczb, wielkich liczb…
Jack Daniels, ze sprzedażą na poziomie 9 milionów skrzynek rocznie, jest absolutnym numerem jeden wśród amerykańskich whiskey. Roczny przychód ze sprzedaży tej ilości dobija do 2 miliardów dolarów. Połowa z tego jest efektem sprzedaży krajowej, połowa zaś pochodzi z rynków światowych. Raczej na tych wielkościach się nie skończy, jeśli weźmiemy pod uwagę coroczny permanentny wzrost sprzedaży o około 6%. Destylarnia wita każdego roku około 250 tysięcy turystów, co wielokrotnie przekracza liczbę mieszkańców Lynchburga, a nawet wszystkich obywateli Tennessee, szacowanych obecnie na niespełna 6 tysięcy. Oficjalnie Jack Daniel uruchomił swoją destylarnię w 1866 roku. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że mogło to nastąpić nawet kilka lat później. W zasadzie większość informacji z tamtych lat, dotyczących destylarni, jest nieweryfikowalna ze względu na brak stosownej dokumentacji. Wiemy jednak, że Mr. Jack był pierwszym mistrzem destylacji i że po nim (od 1911 roku) było zaledwie sześciu ludzi, pełniących tę funkcję. Obecnym (siódmym) mistrzem destylacji od 2008 roku jest Jeff Arnett.
            Jednym z elementów, wyróżniających whiskey Jack Daniels (JD) spośród innych współczesnych whiskey, jest jej filtrowanie przez warstwę klonowego węgla drzewnego (charcoal mellowing). Węgiel ten jest przygotowywany na terenie destylarni, by następnie wypełnić 63 wielkie kadzie filtracyjne (charcoal mellowing vats). Każda z nich ma głębokość ok. 3 metrów i ponad metr średnicy, mieszcząc w ten sposób ponad 3,5 m3 węgla drzewnego. Do tak przygotowanych kadzi wlewany jest świeży destylat z prędkością 3 litrów na minutę, zapełniając się w ten sposób spirytusem dopiero po 4-5 dniach. Kadzie mają wymieniany wkład co około pół roku.
            Jak wszystkie american straight whiskey, również JD leżakowana jest w nowych, wypalanych od środka dębowych beczkach, spędzając w nich co najmniej 4 lata. Zabeczkowane destylaty dojrzewają w magazynach leżakowych, z których każdy może pomieścić około 20 tysięcy beczek, co daje w łącznie prawie 4 mln litrów przyszłej whiskey. Destylarnia posiada w sumie 75 magazynów leżakowych. Każdy z nich ma zainstalowany specjalny system przeciwpożarowy. Jedynie nieliczne magazyny leżakowe są rozmieszczone w pobliżu destylarni. Pozostałe rozlokowane są w różnych miejscach stanu, nieraz wiele mil od macierzystej destylarni......"
Powyższy tekst, to fragment mojego najnowszego artykułu, jaki ukazał się na łamach czerwcowego wydania  miesięcznika "Rynki Alkoholowe". Oczywiście, jak co miesiąc, serdecznie zapraszam do przeczytania całości, która dostępna jest wyłącznie w formie papierowej i (z tego, co wiem) wyłącznie w prenumeracie (patrz tutaj). 
Tomasz Falkowski
http://american-whiskey.cba.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz