czwartek, 4 kwietnia 2013

NEWSY Z MGP INGREDIENTS

Przyznaję, że prawdopodobnie dla znacznej części czytelników nazwa MGP Ingredients niewiele mówi, choć pewna ich liczba (szczególnie miłośników american whiskey) z produktami tej firmy się zetknęła i nawet o tym nie wie.
MGP Ingredients, to duża amerykańska firma działająca w szeroko rozumianej tu branży spożywczej. Zapewne sam bym się nią nie interesował, gdyby nie fakt, że firma ta nabyła w 2011 roku  od Angostury (jeszcze wcześniej LDI należała do Seagramsa) jedną z największych amerykańskich destylarni whiskey - Lawrenceburg Distillers Indiana (LDI). Obecnie destylarnia nie nazywa się już LDI, a po prostu MGP Distillery. 
Ciekawostką przewodnią w kwestii MGP jest fakt, iż nie posiada ona praktycznie żadnej własnej marki whiskey w swoim portfolio. Od 2005 LDI zajmowało się wyłącznie dostarczaniem ogromnych ilości świeżych destylatów i gotowych whiskey do firm zwanych Independent Bottlers lub Non-Distiller Producers (czyli takich wirtualnych często destylarni, które oferują przeróżne marki whiskey amerykańskiej, samemu ich nie produkując). Na liście whiskey, których realnym dostawcą jest właśnie MGP są takie brandy, jak Redemption Rye, Redemption Bourbon, Bulleit Rye, George Dickel Rye, Tenpleton Rye, Harrison Bourbon,  Big Bottom Whiskey. Lista whiskey z MGP jest rzecz jasna znacznie dłuższa.
Do tej pory MGP oferował swoim odbiorcom dwa rodzaje american whiskey:
1. Rye Whiskey - z 95% udziałem żyta
2. Bourbon Whiskey - z 40% udziałem zyta w recepturze
3. Bourbon Whisky - z 25% udziałem żyta
Kilka dni temu David Dykstra, MGP Viceprezydent ds. Sprzedaży i Marketingu Alkoholi, ogłosił, że MGP wzbogaca swoją ofertę o kolejne 6 receptur:
4. Rye Whiskey - z 51% żyta i 49% słodu jęczmiennego
5. Rye Whiskey - z 51% żyta, 45% kukurydzy i 4% słodu jęczmiennego
6. Wheat Whiskey - z 95% udziałem pszenicy
7. Single Malt - ze 100% udziałem słodu jęczmiennego
8. Bourbon Whiskey - z 45% udziałem pszenicy (tzw. wheated bourbon)
9. Bourbon Whiskey - która oprócz koniecznego udziału kukurydzy (tu 51%) zawiera tylko słód jęczmienny w ilości aż 49% (przyznam, że właśnie ta whiskey wzbudza moje największe zainteresowanie). 
Czy zwiększenie oferty receptur wpłynie na decyzję nowych właścicieli destylarni z Lawrenceburga w stanie Indiana o wprowadzeniu na rynek własnych marek bourbona czy rye whiskey? Tego nie wiadomo. Będę jednak śledził poczynania MGP w tej kwestii.

3 komentarze:

  1. Witaj Tomku. 51% kukurydzy i 49% słodu to chyba dosyć nietypowe połączenie? Czy ktoś inny zestawia jeszcze tak podobne proporcje? Pozdr,Tomek

    OdpowiedzUsuń
  2. To rzeczywiście, jak na bourbona, bardzo nietypowe połączenie. Słód z reguły oscyluje wokół 5-15% (reszta, to zwykle żyto lub pszenica). Jednak na rynku nie brak i innych niecodziennych bourbonów, a to z racji wysypu tzw. mikrodestylarni. W USA jest ich już ponad 200, choć nie wszystkie w ogóle destylują whiskey. To właśnie w tych mikrodestylarniach eksperymentuje się najbardziej z recepturami, choć głównie dla frajdy. Większość tych wynalazków nie przedstawia sobą ekstraklasy, ale niewątpliwie nie można im odmówić wzbogacania bourbonowego krajobrazu. Co innego MGP. To potężna destlarnia i z założenia odpowiedzialna w decyzjach. Nie może sobie pozwolić na niewypał. Dlatego to właśnie nowinki z dużych destylarni traktuję od razu bardzo poważnie (nie deprecjonując jednak nowości z mikrodestylarni). Dlatego chętnie zaczekam na tego bourbona, co niewątpliwie potrwa parę lat.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kilka dni temu MGP Ingredients, pod naciskiem spostrzegawczych entuzjastów i znawców american whiskey, skorygował nieścisłości i niejasności względem danych, jakie podał w kwestii swoich starych i nowych receptur whiskey. Poprawka dotyczy w sumie czterech receptur bourbon whiskey. Oto lista poprawiona:
    1. Bourbon zwany "25%" wcale nie ma 25% żyta w recepturze, ale 21% (kukurydza 75%, słód jęczmienny 4%) i zwany jest teraz "Bourbon 21% Rye"
    2. Bourbon zwany 40% wcale nie ma 40% żyta, ale 36% (kukurydza 60%, słód jęczmienny 4%) i zwany jest teraz "Bourbon 36% Rye"
    Do tego dochodzi:
    3. "Bourbon 99%", zwany wcześniej "Corn Bourbon Whiskey" (99% kukurydzy, 1% słodu jęczmiennego)
    4. "Corn Whiskey 15% Rye", zwany wcześniej "Corn Whiskey" (81% kukurydzy, 15% żyta i 4% słodu jęczmiennego)
    Ostatnia pozycja, to niby Corn Whiskey - ale jeśli się taki destylat zapakuje do nowych, wypalanych od środka dębowych beczek, to staje się on pełnoprawnym bourbonem.
    To tyle, jeśli chodzi o sprostowanie ze strony MGP. Sam nie wiem, czy teraz jest jaśniej... ;)

    OdpowiedzUsuń