czwartek, 23 czerwca 2016

150-LECIE JACKA DANIELSA

21 czerwca 2016 roku (czyli 2 dni temu) Brown-Forman celebrował 150-lecie należącej do korporacji destylarni Jack Daniel. Jubileusz ten postanowiła również uhonorować nowojorska giełda przy słynnej Wall Street. Na fasadzie jej budynku zawisł przy tej okazji sporych rozmiarów baner z logo słynnej whiskey.
Trudno dyskutować z adekwatnością daty obchodów jubileuszu, jako że właściciel destylarni z małego Lynchburga już od dawna deklaruje, iż " Mr. Jack Daniel był pierwszym, który zarejestrował swoją destylarnię w urzędzie w 1866 roku, czyniąc ją tym samym najstarszą zarejestrowaną destylarnią w Stanach Zjednoczonych Ameryki". A jednak spróbujmy...
Wygląda niestety na to, że na potwierdzenie deklaracji B-F w kwestii daty rejestracji destylarni Mr. Daniela  nie ma żadnego dokumentu ani w samej destylarni, ani w jakimkolwiek urzędzie. Właściciele B-F twierdzą, że opierają się na ustnym przekazie, funkcjonującym z pokolenia na pokolenie, zaś brak dokumentów tłumaczą zawieruchą wojny secesyjnej, pożarem ratusza i prohibicją. Czy jednak rząd federalny rzeczywiście postanowił rejestrować funkcjonujące destylarnie właśnie w 1866 roku i czy rzeczywiście 16-letni wówczas Jack Daniel rejestracji takowej dokonał? 
W tym momencie przypomnę tylko, że również data urodzin słynnego Jacka nie jest datą potwierdzoną, a to głównie przez pożar stosownego urzędu i jego znacznej części archiwum.
Idąc tropem Petera Krassa (autora książki pt. " Blood & Whiskey - The Life and Times of Jack Daniel") należy stwierdzić, że Jack Daniel Distillery nie była pierwszą zarejestrowaną destylarnią w USA. Krass deklaruje nawet, że jest w posiadaniu dowodów na to, iż sam Jack Daniel nie włączył się do destylarnianego biznesu przed 1875 rokiem, kiedy to miał najprawdopodobniej 25 lat. 
Destylarnia Jack Daniel raczej więc nie była pierwszą zarejestrowaną destylarnią w USA, tym bardziej, że wiele destylarni z północy kraju było zarejestrowanych dużo wcześniej. Jeśli już szukać pierwszych rejestracji destylarni, to należy cofnąć się do roku 1791. Wówczas to wszedł w życie pierwszy w kraju federalny podatek akcyzowy od napojów alkoholowych. Podatek ten zniesiono następnie w 1818 roku, by wprowadzić go ponownie w roku 1862. Jako że wojna secesyjna była w toku, z rejestracją i płaceniem podatku bywało różnie. Destylatorzy spoza kontroli Unii podatku najczęściej nie płacili. Wśród unijnych destylatorów było inaczej. Wielu z nich rejestrowało swoje destylarnie już w 1862 roku i regularnie wpłacało należności z tytułu podatku. 
Wygląda więc na to, że Brown-Forman celebruje rocznicę wydarzenia, które nie wiadomo do końca, kiedy miało miejsce. Ponadto rangi tego wydarzenia również potwierdzić się nie da, a wręcz z łatwością jej zaprzeczyć. Czyżby więc był to kolejny chwyt marketingowy, podparty pewną zgrabną, ale nie do końca prawdziwą opowieścią...? 
Na koniec dodam, że tego typu praktykę w opowiadaniu co najmniej niesprawdzonych opowieści stosują również inni producenci whiskey, o czym chętnie napiszę następnym razem. Jedno jest pewne, że prawdopodobnie na rynku pojawi się kolejna limitowana edycja whiskey JD, tym razem na 150-lecie destylarni, w której powstaje i prawdopodobnie nie będzie tania...  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz