sobota, 20 września 2014

ANTIQUE COLLECTION 2014

Na przełomie września i października pojawi się kolejna edycja słynnej i pożądanej Antique Collection (AC) od Buffalo Trace Distillery. Jak od kilku lat, tak i tym razem kolekcja obejmie 5 whiskey, za które dystrybutor będzie sobie życzył po 80$. Ta cena dla nas, czyli europejskich miłośników american whiskey, jest oczywiście niespełnialnym marzeniem, abstrakcją kompletną. Nawet jeśli butelki z AC pojawią się na europejskim rynku (a pojawią), to ich cena od progu będzie około 1,5-2 razy wyższa, a z czasem będzie już tylko rosła.
Poniekąd to wina Jima Murraya, który najwyraźniej upodobał sobie whiskey z AC i sukcesywnie ogłasza którąś z nich najlepszą (lub drugą najlepszą) whisk(e)y świata w ramach swojej dorocznej edycji Whisky Bible. Od kilku lat (2-3) notować można w związku z tym ogromny wzrost zainteresowania butelkami AC, co przekłada się na realny spadek dostępności tych whiskey oraz na ceny, które potrafią wywindować się do poziomu 1000% ceny pierwotnej.
Przejdźmy jednak do tegorocznej edycji Antique Collection:
1. Sazerac Rye 18YO - tym razem destylaty do kultowego już Sazeraca pochodzą z magazynu leżakowego K. Alkohol wciąż na poziomie 90 proof (45%).
2. Eagle Rare 17YO - tu również alkohol osiąga percentaż na poziomie 90 proof. Destylaty do tej edycji bourbona leżakowały na drugim, trzecim i szóstym piętrze magazynu leżakowego I oraz K i to przez blisko dwie dekady.
3. Thomas H. Handy - to druga (obok Sazeraca 18YO) rye whiskey w AC, nierozcieńczana i niefiltrowana. Tym razem zawartość alkoholu sięga 129,2 proof (64,6%). Destylaty do tegorocznej edycji powstały wiosną 2008 roku i leżakowały na piątym piętrze magazynu M.
4. William Larue Weller - ten niefiltrowany i nierozcieńczany bourbon pszeniczny (wheated bourbon) w obecnej odsłonie osiągnął najwyższy (jak dotychczas) percentaż, bo aż 140,2 proof (70,1%). To może normalne jest dla bourbon George T. Stagg, ale nie dla WLW, a to z uwagi na entry proof tej whiskey na poziomie 105 proof (52,5%), a nie na zwyczajowego dla bourbonów żytnich entyr proof równe 125 (62,5%). Destylaty do tej edycji powstały wiosną 2002 roku i leżakowały na drugim, trzecim, czwartym i szóstym piętrze magazynu D, K i L.
5. George T. Stagg - wciąż najbardziej utytułowana whiskey z całej kolekcji. Bourbon ten zawsze charakteryzował się najwyższym poziomem zawartości alkoholu ze wszystkich przedstawicieli AC - do teraz. Z zawartością alkoholu na poziomie 138,1 proof (69,05%) dał się wyprzedzić w tym względzie WLW. Destylaty do tegorocznej edycji powstały w 1998 roku i leżakowały aż w siedmiu różnych magazynach (C, H, I, K, L, P, Q). GTS jak zawsze, tak i teraz jest bourbonem żytnim niefiltrowanym i nierozcieńczanym.
To tyle. Czas na łowy. Może uda się kupić którąś z flaszek AC po w miarę "normalnej" cenie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz