piątek, 6 maja 2016

COOPERS' CRAFT - NOWOŚĆ OD BROWN-FORMAN

Brown-Forman (właściciel takich destylarni, jak Jack Daniel Distillery, Woodford Reserve Distillery oraz Brown-Forman Distillery) jest jedyną amerykańską destylarnią whisky, która posiada również własną firmę bednarską (Brown-Forman Cooperage), zajmującą się wyrobem beczek. Brown-Forman Distillery (dawniej Early Times Distillery) jest też destylarnią, która od 20 lat nie wprowadziła na rynek żadnej nowej marki whisky. Przypomnę, że destylarnia ta produkuje w zasadzie tylko dwie marki: Old Forester oraz Early Times. Tym razem ma się to zmienić. Właściciele destylarni ogłosili niedawwno zamiar wprowadzenia na rynek trzeciej z kolei marki: Coopers' Craft.
W recepturze (mashbill) Coopers' Craft znajdzie się 75% kukurydzy, 15% żyta oraz 10% słodu jęczmiennego. Zatem będzie to bourbon żytni i to produkowany wg własnego przepisu (podobnie, jak w przypadku pozostałych marek, przy czym Old Forester charakteryzuje się 18% udziałem żyta, zaś Early Times 11% udziałem tego zboża).
To jednak nie jedyny element, odróżniający Coopers' Craft od pozostałych marek whisky destylarni B-F. Jak mówi producent, bourbon ten, po założonym okresie leżakowania w nowych wypalanych od środka dębowych beczkach, został poddany specjalnemu procesowi filtrowania przez węgiel drzewny, spreparowany z drewna buka i brzozy. Tyle nieoficjalnie...
Oficjalnie możemy przeczytać z etykiety następujący napis: "Toasted Wood Whiskey". Niestety, ani etykieta w dalszej swej części, ani materiały prasowe nie wyjaśniają dokładnie, co ten tekst oznacza. Jedyne, co można znaleźć w mediach ze strony producenta, to zdanie: "Toasted Wood Whiskey jest rezultatem własnego procesu Brown-Forman Cooperage, podczas którego drewniane klepki są opiekane prze ich wypalaniem."
Szczerze mówiąc opalanie (toasting) klepek beczki przed jej wypaleniem (charring) nie jest niczym nowym i nadzwyczajnym w amerykańskim whiskey-biznesie (choć nie zawsze już stosowanym). Na czym więc miałaby polegać unikatowość owego procesu, tego wciąż nie wiadomo. Filtrowanie whiskey przez warstwę węgla drzewnego też niczym nadzwyczajnym nie jest - a już na pewno nie dla B-F, właściciela Jack Daniel Distillery, gdzie filtrowanie przez 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego jest codziennością. Oczywiście ciekawostką jest tu użycie drewna buka i brzozy. Szczególnie dotyczy to brzozy, bo buka do produkcji swojego piwa używa podobno Budweiser.
Coopers' Craft ma pojawić się tego lata na wybranych rynkach stanowych w USA. Czy trafi do Europy, tego na razie nie wiadomo. Wiadomo za to, że butelka 750ml z whiskey o zawartości 82,2 proof (41,1%) kosztować będzie na rynku pierwotnym ok. 29 dolarów. A wyglądać ma tak:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz