niedziela, 31 sierpnia 2014

CANADIAN MIST CZYLI TAJNIKI CANADIAN WHISKY

"Nie będę przesadnie odkrywczy, jeśli powiem, że najbardziej rozpoznawaną whisky na świecie jest whisky szkocka. To wiedzą nawet ci, którzy tematem whisky nie interesują się wcale, a jeśli już, to czasem i z reguły w połączeniu z porcją coli. Wśród szkockiej whisky ilościowo dominuje whisky typu blended, choć jakościowo nie jest w stanie dorównać whisky typu single malt. Jednak, niezależnie od tego czy są to blendy czy malty, Scotch Whisky stanowią dla wielu producentów wody życia z różnych stron świata wciąż jedyny godny naśladowania wzorzec. Widać to chociażby po znakomitych destylarniach z tak egzotycznych dla nas miejsc, jak Japonia czy Tasmania.
Trzeba jednak wiedzieć, że nawet jeśli dla wielu destylatorów szkocka whisky stanowi główny wyznacznik metodyki pracy i jakości produktu, to jednak nie dla wszystkich, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak by powszechnie oczekiwano. W końcu Scotch Whisky, nie ujmując jej niczego i w niczym, nie jest jedynym gatunkiem whisky na świecie, z czego ja osobiście bardzo się cieszę. Najbliższym memu sercu (a podniebieniu w szczególności) przedstawicielem świata whisky jest amerykańska Bourbon Whisky, która swym charakterem reprezentuje zupełnie odmienny od szkockiego styl. To właśnie jej poświęcam z reguły najwięcej miejsca na łamach tego pisma, co dla jego wiernych czytelników tajemnicą wszak nie jest. Dziś jednak chcę przybliżyć wizerunek innego gatunku whisky, który, choć pochodzi z Nowego Świata, wyraźnie różni się od swych południowych sąsiadek z USA. Mowa o Canadian Whisky.
„Rye” czyli Canadian Blended Whisky
            W swojej historii Kanada była (i jest) pod ogromnym wpływem dwóch potężnych sił sprawczych, z którymi nieraz tak przyjaźnie, jak i boleśnie przeplatały się jej losy. Pierwsza z nich, to zwierzchniość dalekiej geograficznie Korony Brytyjskiej, druga zaś, to znaczące w skutkach sąsiedztwo Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kanada do dziś reprezentuje w wielu aspektach swej egzystencji wpływ obu tych sił, również w sferze produkcji whisky. Canadian Whisky jest gatunkiem wody życia, w której ścierają się dwie koncepcje jej produkcji – zarówno ojczyźniana czyli brytyjska, jak i sąsiedzka czyli amerykańska. Mimo to Kanadyjska Whisky zdołała wypracować swój indywidualny styl.
            Początku Canadian Whisky, jak i wszelkiej innej, należy szukać w zbożowej recepturze (grain bill). Głównym ziarnem wsadowym, a jakże, jest tu znana wszystkim Amerykanom z południa i północy kukurydza, zwana tam maize. Na wzór amerykański drugim stosowanym w recepturze ziarnem, tzw. flavored grain, jest żyto. W przeciwieństwie do tradycji szkockiej, w Kanadzie z reguły nie stosuje się w recepturze słodu jęczmiennego. Jednak, podobnie do Szkotów, Kanadyjczycy tworzą swoje blendy mieszając ze sobą wysokogatunkową wyleżakowaną whisky z destylatami zbliżonymi w palecie do neutralnego, ubogiego w doznania smakowe spirytusu.
            Kanadyjska Whisky jest szczególnie popularna rzecz jasna w samej Kanadzie, gdzie najczęściej zwana jest po prostu „rye”. Jednak równie popularnym gatunkiem whisky jest kanadyjska także wśród swoich południowych sąsiadów z USA, którzy zwą ją Canadian Whisky lub Canadian Blended Whisky. I nie jest to popularność taka sobie, bo i rynek nie należy do najłatwiejszych. W końcu królują tam takie tuzy, jak Bourbon Whisky i Tennessee Whisky. A jednak, co trzeba podkreślić, 1/3 rynku whisky w Stanach Zjednoczonych należy właśnie do tej z Kanady. Mimo tak ogromnej popularności na całym kontynencie Ameryki Północnej, Canadian Whisky poza nim jest stosunkowo mało znanym i rozpoznawanym gatunkiem whisky.
Canadian Whisky = Canadian Mist
            Jednym z flagowych przedstawicieli swojego gatunku i symbolem kanadyjskiej sztuki gorzelniczej jest Canadian Mist – marka kanadyjskiej whisky należąca do amerykańskiego koncernu Brown-Forman. Canadian Mist jest ciekawą whisky z kilku powodów. Pierwszą ciekawostką jest fakt, iż ostatnimi czasy Canadian Mist stał się wiodącą marką kanadyjskiej whisky w USA, podczas gdy w Kanadzie miejscami jest prawie nieznana.
            Canadian Mist jest destylowana i leżakowana w destylarni o tej samej nazwie, zlokalizowanej w Collingwood w prowincji Ontario. Butelkowanie tej whisky odbywa się jednak w USA, a dokładnie w butelkowni w Louisville w stanie Kentucky, należącej do Brown-Forman Distillery. Z faktu tego wynika kolejna ciekawostka – Canadian Mist wraca do swej ojczyzny wyłącznie, jako produkt importowany z USA....."
Jak co miesiąc, taki i tym razem prezentuję ledwie fragment mojego artykułu, jaki sukcesywnie ukazuje się na łamach miesięcznika Rynki Alkoholowe. Do zapoznania się z całością zagadnienia dotyczącego whisky z Kanady zapraszam do najnowszego, sierpniowego numeru Rynków. Miłej lektury!
Tomasz Falkowski
http://american-whiskey.cba.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz