piątek, 25 marca 2016

BOOKER'S RYE ?!

Jim Beam właśnie potwierdził, że ma zamiar jeszcze w tym roku wprowadzić na rynek limitowaną edycję whiskey Booker's. Wspomnę tylko, że Booker's, to najlepszy i najsłynniejszy z czwórki bourbonów Small Batch Collection. Tym razem jednak nie chodzi o bourbona Bookre's, ale o Rye Whiskey!
Póki co mamy dostęp jedynie do projektu etykiet najnowszej odsłony Booker'sa. Z nich wynika, że będzie to Straight Rye Whiskey z zawartością alkoholu 127,1 proof (63,55%) w wieku 7 lat i 3 miesięcy i 20 dni. Nieoficjalne źródła od Jima Beama potwierdzają jednak, że finalnie będzie to whiskey w wieku około 13 lat, czyli prawie dwa razy starsza. Jako że firma namiętnie podkreśla, że destylaty do tej edycji selekcjonował sam Booker Noe, wersja 13-letnia rzeczywiście wydaje się bliższa prawdy. Gdyby miała być to wersja 7-letnie, to selekcja Bookera Noe byłaby raczej niemożliwa z racji jego wcześniejszej śmierci. Jaka jest prawda, jak zwykle zobaczymy nieco później...

COLONEL E.H.TAYLOR SEASONED WOOD

Jeszcze w tym miesiącu na rynku pojawi się kolejny przedstawiciel ekskluzywnej i limitowanej kolekcji bourbon i rye whiskey - Colonel E.H. Taylor. Tym razem, jak podaje właściciel marki Buffalo Trace Distillery, będzie to Colonel E.H. Taylor Seasoned Wood Bottled-In-Bond.
Będzie to wheat recipe bourbon whiskey, a więc bourbon, w recepturze którego (obok kukurydzy i słodu jęczmiennego) znajdziemy pszenicę zamiast zwyczajowego żyta. Destylaty do tegorocznej edycji spędziły w beczce ponad 10 lat. Zabutelkowano je z zawartością alkoholu 100 proof (50%), jako whiskey small batch (czyli zestawioną z niewielkiej liczby beczek). 
Whiskey ta jest o tyle ciekawa, że beczki dla niej skomponowano z klepek poddanych specjalnemu zabiegowi kąpieli w podgrzanej wodzie, w której rozpuszczono uprzednio odpowiedni zestaw enzymów. Po wspomnianym zabiegu klepki trafiły do pieca na zwyczajowe suszenie. Jednak opisane wyżej czynności nie dotyczyły wszystkich klepek dębiny, użytej do leżakowania destylatów tej edycji. Inne klepki poddano sezonowaniu na wolnym powietrzu przez pół roku, podczas gdy inne przez pełne 12 miesięcy. Całość prac związanych z obsługa klepek i z montażem beczek przeprowadzono (jak zwykle w przypadku Buffalo Trace) w Independent Stave Company. 
Colonel E.H. Taylor Seasoned Wood, to już ósme wcielenie znanej i cenionej kolekcji, która istnieje na rynku od 2011 roku. Poprzedziły je następujące edycje (chronologicznie):
- Old Fashioned Sour Mash Bourbon
- Single Barrel Bourbon
- Warehouse C Tornado Surviving Bourbon
- Barrel Proof Bourbon
- Straight Rye Whiskey
- Small Batch Bourbon
- Cured Oak Bourbon
Niektórych edycji z kolekcji już nie da się znaleźć na rynku pierwotnym. Podobnie zapewne będzie i z edycją 2016, która (jak wszystkie pozostałe) jest rozlewana do smukłych, korkowanych butelek, zapakowanych do równie smukłej tekturowej tuby. Całość sprawia naprawdę dobre wrażenie, choć stanowczo najważniejsze tu jest wnętrze.