czwartek, 19 lutego 2015

"AQUA VITAE" - NOWY POLSKI MAGAZYN O ALKOHOLACH!!!

W poniedziałek 16 lutego na rynku zadebiutowało nowe polskie czasopismo o alkoholach Aqua Vitae. Ekskluzywny Magazyn o Alkoholach. Wydawcą jest spółka Biblioteka Analiz Sp. z o.o., znana dotąd na rynku czasopism o książkach.
Redaktorem naczelnym pisma jest Łukasz Gołębiewski, wieloletni dziennikarz „Rzeczpospolitej”, wydawca, autor wielu książek oraz serwisu Spirits.com.pl
W pierwszym numerze Aqua Vitae znaleźć można takie tematy, jak: problemy polskiej branży spirytusowej, Matisse – nowe spojrzenia na whisky, rum i cygara, rozmowa z Christianem Drouinem, prezesem firmy Calvados Christian Drouin, rozmowa z Mirosławem Pawliną, właścicielem i twórcą sieci sklepów M&P Alkohole i Wina Świata, relacja z I Warsaw Whisky Fest i z degustacji masterclass, wizyta w destylarni Jim Beam w Kentucky, wizytówka gorzelni Turew, historia wódki Soplica, nowe na półkach – czyli dziesięć stron recenzji trunków, relacje ze spotkań degustacyjnych, kolekcje – jak zbierać miniaturki alkoholi, książki o alkoholach – recenzje nowości, arcydzięgiel – staropolskie trunki i przepis na nalewkę, W kuchni – tequila i gravlax.
W każdym numerze czasopisma mają znaleźć się takie treści, jak: wieści z rynku polskiego i ze świata, przegląd nowości w ofercie polskich dystrybutorów alkoholi, rozmowa i temat numeru, reportaż  z wizyty w destylarni, a także materiały poświęcone: historii trunków, historii gorzelnictwa, pasjom kolekcjonerskim związanym z alkoholem, kulturze podawania i spożywania alkoholu oraz recenzje książek o alkoholach i noty degustacyjne przedstawiające nowości na rynku alkoholowym.
Zespół redakcyjny czasopisma tworzą: Łukasz Gołębiewski (redaktor naczelny), Jarosław Buss (Tudor House), Łukasz Czajka, Mirosław Pawlina (M&P Alkohole i Wina Świata), Bogumił Rychlak, Ewa Tenderenda-Ożóg (sekretarz redakcji).
Czasopismo wydawane jest na papierze kredowym, w nakładzie 1500 egz. Objętość: 80 stron.
Dwumiesięcznik rozprowadzany jest w prenumeracie oraz w wybranych sklepach z alkoholami i w wybranych lokalach podających alkohol. Cena pojedynczego numeru to 14,99 zł (w tym VAT). Roczna prenumerata kosztuje 80 zł.

piątek, 13 lutego 2015

JACK DANIELS - NOWOŚCI NA 2015 ROK - cz.II

W zeszłym miesiącu pisałem o dwóch premierach szykowanych przez Jack Daniel Distillery. Chodziło o edycje JD oferowane poza dorocznymi specjalnymi edycjami limitowanymi (w których firma jest naprawdę niezłym fachowcem) - czyli o JD Single Barrel Barrel Proof oraz o JD Rye Single Barrel (patrz tutaj).
Chcę pociągnąć jeszcze wątek nowości JD na 2015 rok, ponieważ wszedłem w posiadanie kilku nowych ciekawostek na ten temat. A wszystko to dzięki iście detektywistycznej pracy jednego ze znanych mi krajowych fanów marki JD - Pana Krzysztofa z Bydgoszczy, któremu bardzo dziękuję za pomoc. Zatem do rzeczy:
1. Jack Daniels Single Barrel Barrel Proof - tym razem chcę wam pokazać oficjalne etykiety tej gorącej premiery, która ma mieć miejsce niedługo. Oto one:



2. Jack Daniels Rye Single Barrel - tu też prezentuję oficjalne etykiety równie gorącej premiery, jak powyższa:



3. Jack Daniels Single Barrel Select - choć w tym wypadku w sumie nic nowego w butelce nie znajdziemy (jest to standardowa wersja JD z pojedynczej beczki, jaką znają wszyscy obecni fani marki) - to jednak wszystko wskazuje na to, że wraz z pojawieniem się nowych edycji JD Single Barrel (o których wspominam wyżej), zmienią się również etykiety JD Single Barrel Select (na wzór edycji premierowych). Oto one:



To jeszcze nie wszystko. Ci, którzy mieli okazję podziwiać słynną już JD Sinatra Select, tak z formy, jak i z treści, muszą przygotować się na kolejne, jeszcze silniejsze doznania. Oto padła zapowiedź kolejnej edycji Sinatry:
4. Jack Daniels Sinatra Century - będzie to kolejna odsłona Sinatry, jednak tym razem wydana specjalnie na 100 urodziny wielkiego artysty. Szata graficzna tej edycji JD zmieni barwę na niebieską. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie, gdzie i w jakiej ilości ta super-nowość się pojawi. Cena oczywiście też jeszcze nieznana. Znane są za to oficjalne etykiety Sinatry Century. Oto one:


To tyle, jeśli chodzi o kolejne wieści w sprawie nowości Jacka Daniela na obecny rok. Jeszcze raz dziękuję Panu Krzysztofowi za aktywny udział w kreacji tego posta.

poniedziałek, 9 lutego 2015

KOLEJNE PREMIERY I JEDNA PLOTKA

1. Blade And Bow - tak ma nazywać się bourbon whiskey ze stajni Diageo, którą korporacja zapowiedziała wraz z podobną zapowiedzią słynnej już serii Orphan Barrel. Jak ten drugi anons niedługo potem wszedł w życie za sprawą bourbona Barterhouse 20YO (a potem jego następców), tak o Blade And Bow ucichło zupełnie. Bourbon ten początkowo miał pojawić się w sklepach w zeszłym roku. Już dziś wiadomo, że to niemożliwe z przyczyn oczywistych. Próbka pojechała nawet do Johna Hansela z Whisky Advocate w celu jej oceny, jednak wciąż niewiele z tego faktu wynika. Hansel wstrzymał się póki co z opublikowaniem notek degustacyjnych, choć do końca nie wiadomo, dlaczego. Może wysłane do niego próbki miały charakter testowy i nie były jeszcze finalnie wybrane do produktu końcowego. Przypomnę, że Diageo nie dysponuje dziś ani jedną czynną destylarnią bourbon whiskey, więc destylaty do edycji Blade And Bow prawdopodobnie pochodzą od innego producenta/destylatora, jednak nie wiadomo, od którego. Co wobec tego wiadomo. Ano niewiele. Wszystko na to wskazuje, że będzie to whiskey relatywnie młoda (w porównaniu do przedstawicieli Orphan Barrel szczególnie), zabutelkowana z percentażem 90 proof (45%) w cenie około 40$ za butelkę, która wyglądać ma mniej więcej tak:
2. Jefferson's - to rodzina american whiskey od Castle Brands. W swoim czasie zasłynęła z nietuzinkowych edycji, jak Presidential Select 17YO i 18YO (z destylatami z The Stitzel-Weller Distillery), Ocean Aged (z whiskey leżakowaną na statku handlowym żeglugi morskiej) czy Presidential Select 30YO (jeden z najstarszych bourbonów na świecie). Tym razem, na 2015 rok, firma szykuje następujące nowości:
Jefferson's The Manhattan - standardowy bourbon Jefferson's finiszowany w beczkach po słodkim oraz wytrawnym winie typu Vermouth z dodatkiem black cherry bitter.
Jefferson's Chef's Collaboration - kolejna edycja mieszanki kilku różnych american straight whiskey. Tym razem będzie to mix dwóch bourbon whiskey i jednej rye whiskey.
Jefferson's Cask Finish Series - to zupełnie nowa seria w rodzinie Jefferson's. Będą to whiskey finiszowane w beczkach po innym alkoholu. Na początek spodziewamy się:
Jefferson's Groth Cask Finish oraz Jefferson's Old Rum Cask Finish.
Jeśli tego mało, to dodam, że Castle Brands czyni eksperymenty z różnymi typami beczek, wiekiem czy z dodatkiem różnych niestandardowych zbóż. Efekty najlepszych eksperymentów można będzie podziwiać w dwóch edycjach, zawierających po 5 buteleczek 200ml każda.
3. Elijah Craig Single Barrel 18YO - tak, tak... nie przywidziało się wam. Szkoda, że mogę w tym miejscu powielić tylko pewną plotkę (za to z dobrego źródła). Otóż podobno Heaven Hill przymierza się do powrotu słynnego ECSB18YO, który był w swoim czasie jednym z niekoronowanych królów rynku bourbonów z pojedynczej beczki. Niestety kilka lat temu zniknął bezpowrotnie z rynku, zastąpiony dorocznymi limitowanymi edycjami 20YO, 21YO, 22YO i 23YO. Czy w 2015 będzie 24YO? Plotka głosi, że nie, na rynku zaś ma pojawić się ponownie wersja 18YO. To w gruncie rzeczy dobra wiadomość, ale...
No właśnie. Skoro HH zdecydował się wycofać swój hit sprzedaży i zastąpić go dorocznymi edycjami starszymi o 1 rok, to powstaje pytanie, po co. Tłumaczono oficjalnie, że wynika to z ograniczonych zasobów odpowiednich beczek. Edycje limitowane miały to zniwelować, jednak spirala wieku tych edycji zaczęła się niebezpiecznie wić w kierunku liczby 30. W zasadzie HH nie miał odwrotu - bo czy ktoś, kto kupił każdą edycję, nie oczekuje kolejnej wyłącznie starszej o rok. Myślę, że oczekuje tego nawet ten, kto kupił jedną z tych edycji. Ciężko byłoby wytłumaczyć się HH, gdyby nagle liczba ta przestała rosnąć. Jeśli więc plotka o powrocie 18YO okazałaby się prawdziwa, to może to sugerować również, że gra z wycofaniem 18YO i wypuszczaniem edycji starszych była celowa. Znów będzie można sprzedawać whiskey 18-letnią, ale prawdopodobnie po wyższej cenie. Przećwiczony cenami edycji 20YO+ rynek (szczególnie dziś głodny wersji premium) nawet nie zająknie, gdy cena ta się podwoi. Szykuje się niezły interes, prawda?

piątek, 6 lutego 2015

NOWOŚCI OD SAZERAC COMPANY NA 2015 ROK

Niedawno pisałem o kilku premierach z destylarni Jack Daniel (patrz tutaj). Dziś chcę wspomnieć o kilku innych planowanych nowościach i kilku zmianach w ofercie Sazerac Company (właściciela Buffalo Trace Distillery oraz Barton 1792 Distillery):
1. Sazerac 18YO - Ten kultowy już przedstawiciel Antique Collection od Buffalo Trace po raz ostatni w 2015 roku pojawi się, jako pierwotnie odkryty w magazynach leżakowych destylat, który w 2003 roku został w całości przelany z beczek do stalowej cysterny w celu zatrzymania maturacji. Edycja 2016 będzie już 100% produktem Buffalo Trace, wydestylowanym w 1998 roku wybitnie w celu zasilenia tej sławnej marki. Wygląda więc na to, że pojawi nam się kolejny cel tęsknoty kolekcjonerów - czyli klasyczny / pierwotny / oryginalny Sazerac 18YO (czy jak go tam jeszcze fanatycy gatunku nazwą). Oczywiście należy się w związku z tym spodziewać stosownej zwyżki cen na rynku wtórnym, ...niestety.

2. Pappy Van Winkle's Family Reserve 23YO - niestety podobny kres spotka też słynnego Pappy'ego 23YO. Oto w 2015 roku po raz ostatni Pappy 23YO będzie zawierał w swojej mieszance destylaty z The Stitzel-Weller Distillery (obok destylatów Buffalo Trace). W 2016 roku edycje tej wyjątkowej marki powinny być już w 100%b oparte na destylatach Buffalo Trace, co oznacza, że będzie to pierwsza edycja, w której nie znajdziemy ani kropli destylatu z The Stitzel-Weller. Jest to możliwe dlatego, że Buffalo Trace destylowała dla Stitzela już we wczesnych latach 90-tych, więc jest też posiadaczem beczek z pszeniczną whiskey, która zapewni teraz ciągłość marki. 
3. Colonel E.H. Taylor - ta ekskluzywna i limitowana seria whiskey z Buffalo Trace doczeka się w tym roku kolejnych (co najmniej dwóch) odsłon. Będzie to CEHT Seasoned Wood oraz CEHT Cured Oak. Czekamy również na edycję Colonela, która zawierać będzie destylaty wyprodukowane według oryginalnej starej receptury używanej przez Edmunda H. Taylora. Nieoficjalnie wiadomo, że nazywać się ta whiskey będzie O.F.C. (w nawiązaniu do starej nazwy destylarni Buffalo Trace), natomiast do końca nie jest potwierdzone czy whiskey ta poszerzy rzeczywiście gamę marki CEHT czy będzie stanowić osobną markę.
4. Spirit by Canton - Ta tajemnicza nazwa oznaczać ma podobno (na razie są to tylko plotki) bourbona, wyprodukowanego w Buffalo Trace wg receptury Mash #1 i finiszowanego w beczkach po winie. Więcej niestety nić nie wiadomo przez gęstą mgłę tajemnicy...
5. Walking Stick - kolejna tajemnicza whiskey od Sazeraca. Tym razem będzie to produkt Barton 1792 w wersji Single Barrel. Podobno jest już ten bourbon dostępny w wybranych sklepach na terenie USA, zaś w tym roku jego oferta ma się znacznie poszerzyć (choć na razie nie wiadomo, co to dokładnie znaczy).
6. 1792 Ridgemont Reserve - wygląda na to, że Sazerac postanowił rozkręcić tę nieco zapomnianą destylarnię. Obok klasycznego już bourbona RR Barrel Select (8-letni small batch) planowane jest wypuszczenie edycji: Single Barrel, Full Proof (patrz: fotka niżej), Sweet Wheat oraz High Rye. Część z tych nowości ma się pojawić już w tym roku. Nazwy końcowe brandów mogą się różnić od powyższych. 
To tyle, jeśli chodzi o Sazeraca. Niedługo przedstawię kilka innych nowości (i plotek) na 2015 rok, dotyczących między innymi Heaven Hill i jego słynnej Elijah Craig Single Barrel Bourbon Whiskey.