wtorek, 28 sierpnia 2012

JACK DANIELS TENNESSEE HONEY - EPILOG

Witam po krótkiej wakacyjnej przerwie. Dziś jeszcze raz chcę nawiązać do najnowszej propozycji koncernu Brown-Forman (właściciela destylarni Jack Daniel), która oficjalnie rozpoczyna swój byt na polskim rynku. Mowa oczywiście o likierze Jack Daniels Tennessee Honey, o którym pisałem ostatnio tutaj.
Kilka dni temu stałem się posiadaczem promocyjnego premierowego egzemplarza JD Tennessee Honey i muszę przyznać, że konfekcja tego likieru zrobiła na mnie wrażenie. Pudełko w swej formie przypomina ul pszczelarski (to nawiązanie do miodu użytego do zestawienia tego likieru). Swoisty ul otwiera się od góry, po czym wyciąga się z niego "plaster miodu", który skrywa nic innego, jak właśnie JD Tennessee Honey. Znakomita robota marketingowa. Rzecz jasna najważniejszy z tego wszystkiego jest likier miodowy na bazie whiskey JD. Garść informacji i wizerunek opisywanego egzemplarza można zobaczyć na mojej stronie american-whiskey.cba.pl w dziale "Tennessee Whiskey", w zakładce "Przedstawiciele Gatunku" (przypomnę tylko, że każdy dział american whiskey na mojej www zawiera zakładkę "Przedstawiciele Gatunku", w której prezentuję egzemplarze danego gatunku whiskey z mojej kolekcji). Dla leniwych podaję bezpośredni odsyłacz do mojego JD Tennessee Honey tutaj. Jeszcze tylko przypomnę, że JD Tennessee Honey, to produkt będący efektem zmieszania ze sobą whiskey JD oraz (jak podaje producent) unikalnego likieru miodowego. Tak sporządzony blend ma zawartość alkoholu 35% (70 proof).
O JD Tennessee Honey można również przeczytać na oficjalnej stronie Jacka Danielsa. Producent zamieszcza tam również kilka filmików na jego temat. W jednym z nich osobiście głos zabiera mistrz destylacji Jeff Arnett. Wystarcz kliknąć tutaj.

czwartek, 9 sierpnia 2012

JACK DANIELS TENNESSEE HONEY OFICJALNIE W POLSCE

Nawiązując do mojego niedawnego posta pt. Nowy Jack Daniels w Sierpniu w Polsce już mogę powiedzieć, że nie chodziło o obiekt ostatnio pojawiających się plotek na temat JD Rye Whiskey. Nie znaczy to oczywiście, że temat sensacyjnych przecieków dotyczących żytniego Danielsa odkładam do lamusa. Mimo, iż JD Rye Whiskey brzmi nieprawdopodobnie, to wcale nie znaczy, że choć ziarnka prawdy w tym nie ma. Obiecuję, że będę śledził ten temat.
No ale w końcu miałem pisać o nowym JD na rynku polskim. Otóż, jak donosiłem we wspomnianym wyżej poście, wczoraj (tj. 08.08.2012) odbyła się polska premiera (znanego bądź co bądź) miodowego likieru Jack Daniels Tennessee Honey. Jeśli więc ktoś spodziewał się sensacyjnych doniesień ze spotkania prasowego, no to niestety właśnie się zawiódł. JD Tennessee Honey, to przedstawiciel szerokiej dość i popularnej nader w USA rodziny likierów miodowych na bazie whiskey. Sam pomysł likieru miodowego na bazie whiskey jest już tak stary, że pewnie zdążył się pomarszczyć. Bez specjalnego przygotowania i od ręki mogę sypnąć paroma przykładami produktów konkurencyjnych destylarni bourbon whiskey, jak Wild Turkey American Honey czy Evan Williams Honey Reserve. Pozytywną nowością jednak jest fakt, że to właśnie JD Tennessee Honey jest pierwszym tego typu likierem, który oficjalnie i permanentnie oferowany będzie w naszym kraju. Chciałbym w tym miejscu pochwalić koncern Brown-Forman (właściciela Jack Daniel Distillery), że bardzo poważnie traktuje polski rynek miłośników whiskey. Poniżej przedstawiam notatkę prasową dotyczącą polskiej premiery Jack Daniels Tennessee Honey:

Miodowy Jack już w Polsce!
Jack Daniel’s Tennessee Honey to połączenie legendarnej Jack Daniel’s Tennessee Whiskey oraz likieru miodowego. Po ogromnym sukcesie jaki produkt odniósł w Stanach Zjednoczonych, jego polska premiera odbyła się w sierpniu 2012 r. Polska wprowadza miodowego Jack’a do sprzedaży jako jeden z pierwszych krajów po USA. Produkt zachowuje klasyczny kształt kwadratowej butelki Old No. 7 i nawiązuje do stylistyki etykiety JD.
Jack Daniel’s Tennessee Honey został stworzony, aby zaspokoić potrzeby osób, ceniących wartości jakie niesie ze sobą marka Jack Daniel’s, ale których podniebienia oczekują nowego sposobu delektowania się whiskey. Dla tych, którzy dobrze znają Jack’a, jego miodowa wersja staje się kolejnym etapem wtajemniczenia. To szansa na delektowanie się ulubionym trunkiem w nowych sytuacjach i okolicznościach.
Miodowy Jack przeznaczony jest głównie do picia w mocno zmrożonych shotach lub do delektowania się nim na lodzie, ale sprawdza sie również jako składnik drinków i koktajli. Jest idealny na rozpoczęcie wieczoru lub pełne energii spotkania z przyjaciółmi. To propozycja dla młodych ludzi, którzy żyją z pasją, a swoją radość i życiową energię celebrują w każdych okolicznościach.
Aromat Jack Daniel’s Tennessee Honey cechuje bogata nuta naturalnego miodu, a smak to połączenie klasycznego Jacka z wyraźnym dodatkiem miodu oraz delikatnymi akcentami czekolady oraz pralin. Można wyczuć wyjątkowo gładki, charakterystyczny dla Jack Daniel’s Tennessee Whiskey finish, z dębowo-korzennym posmakiem i wyraźną miodową słodyczą.
Tennessee Honey zawiera 35 % alkoholu i jest dostępny w Polsce w butelkach o pojemności 700 ml.
Jack Daniel’s Family of Fine Wiskeys
Jack Daniel’s Tennessee Honey jest częścią rodziny whiskey Jack Daniel’s, w skład której wchodzi klasyczny Old No. 7, wyjątkowo subtelny Gentleman Jack, niepowtarzalny w smaku Single Barrel oraz gotowe do spożycia drinki Jack & Cola oraz Jack & Ginger. Każdy z tych produktów wytwarzany jest w oparciu o niemal 150 letnią tradycję produkcji whiskey w destylarni w Lynchburgu i powstaje w poszanowaniu dla wartości marki Jack Daniel’s.

Tomasz Falkowski
http://american-whiskey.cba.pl/

środa, 8 sierpnia 2012

NOWOŚĆ OD HIGH WEST

Mikrodestylarnia High West znana była do tej pory głównie z mieszanek Rye Whiskey (whiskey żytniej, w recepturze której zamiast kukurydzy dominuje żyto) zwanych Randezvous i ewentualnie Rye i Bourbon Whiskey, zwanych Bourye. Tym razem jednak najnowsza whiskey od High West, zwana High West American Prairie Reserve, to pierwsza mieszanka tylko i wyłącznie Straight Bourbon Whiskey. Dokładnie High West Prairie Reserve powstała w oparciu o połączenie ze sobą dwóch bourbon whiskey - jedna z 20% udziałem żyta w recepturze (mashbill), zaś druga z 35% udziałem żyta.
Czy najnowszy produkt tej coraz śmielej poczynającej sobie amerykańskiej mikrodestylarni przyjmie się na rynku i zdobędzie choć część popularności swoich poprzedniczek Randezvous Rye Whiskey? Czas pokaże...
Tomasz Falkowski
http://american-whiskey.cba.pl/

6. EDYCJA SINGLE OAK PROJECT

Jak właśnie ogłosiła Buufalo Trace Distillery, na rynek (amerykański) wchodzi szósta już odsłona jej wielkiego projektu, znanego pod nazwą Single Oak Project (SOP). Jak zawsze edycję stanowi 8 butelek w skrzynce, każda o pojemności 375ml. Jak zwykle też wszystkie bourbon whiskey SOP zróżnicowane są pod kątem 3 zmiennych, identyczne mając pozostałe 4 aspekty produkcji. I tak wszystkie whiskey z edycji nr 6 mają identyczne następujące czynniki: sezonowanie drewna beczek, sekcja pnia użytego do produkcji beczek (tree cut), typ magazynu leżakowego (magazyn L) oraz zawartość alkoholu wlewanego do beczek (105 entry proof czyli 52,5%).
Co do różnic, to tym razem smukłe flaszki zawierają bourbon whiskey różniące się:
1. Recepturą - jest to albo bourbon żytni (rye recipe) albo pszeniczny (wheat recipe)
2. Stopniem wypalenia beczki - #3 lub #4
3. Wielkością słoi dębowych w drewnie - szerokie, średnie i wąskie
Dodam, że magazyn leżakowy L, w którym przechowywano wszystkie beczki do 6. edycji, to 5-piętrowy magazyn zbudowany z cegły, o tzw. konkretnych piętrach (czyli każde piętro stanowi tu osobną, wymurowaną kondygnację), co nie jest szeroko uznawaną normą w amerykańskiej sztuce maturacji whiskey.
Więcej na temat Single Oak Project przeczytać można tutaj.   
Tomasz Falkowski
http://american-whiskey.cba.pl/

wtorek, 7 sierpnia 2012

PARKERS HERITAGE COLLECTION NA ROK 2012

Jak wspominałem tutaj, Heaven Hill Distilleries przygotowuje się do kolejnej, szóstej już edycji swojej super-ekskluzywnej linii Parkers Heritage Collection (PHC). To linia powstała na cześć i za wyłączną przyczyną żywej legendy bourbon whiskey - Parkera Beama (mistrza destylacji Heaven Hill). Jak do tej pory PHC stanowiły wyłącznie bourbon whiskey. Tak też będzie i tym razem.
Nowy PHC na 2012 rok będzie mieszanką dwóch rodzajów bourbon whiskey, klasycznego żytniego (rye recipe) oraz rzadszego pszenicznego (wheat recipe). Przypomnę tylko, że w recepturze bourbon whiskey zwyczajowo, oprócz kukurydzy i słodu jęczmiennego, znajduje się żyto (ponad 90% wszystkich bourbon whiskey). Rzadziej na rynku można spotkać whiskey, gdzie zamiast żyta zastosowano pszenicę (np. Makers Mark, Old Rip Van Winkle, Old Fitzgerald czy W.L. Weller).
Docelowo mają ukazać się trzy odsłony nowego PHC. Każda stanowić będzie blend 11-letniej bourbon whiskey żytniej, leżakowanej na 4. piętrze magazynu R w Bardstown oraz również 11-letniej bourbon whiskey pszenicznej, leżakowanej na 7 piętrze pobliskiego magazynu T. Całość zwać się będzie Parkers Heritage Collection Master Distillers Blend of Mashbills i będzie butelkowane, jako whiskey niefiltrowana, o zawartości alkoholu takiej, jak w beczce (barrel proof). Cena tego rarytasu na rynku pierwotnym ma oscylować wokół 80$.
Na koniec dodam, że kupno PHC, to perspektywicznie bardzo dobra inwestycja. Bourbony te mają w świecie znawców ogromne poważanie, zaś na rynku konsumenckim niezwykle zwyżkują w cenie. Tendencja ta raczej będzie nieodwracalna, warto więc pomyśleć o kupnie butelki PHC, bo średnio za trzy lata będzie ona dwa razy droższa. Sam w swoim barku posiadam 3 PHC z pięciu dotychczasowych.

czwartek, 2 sierpnia 2012

NOWY JACK DANIELS W SIERPNIU W WARSZAWIE!

W sierpniu (jak najbardziej tego roku) odbędzie się spotkanie prasowe z marką Jack Daniels. Spotkanie to dotyczyć będzie wprowadzenia na rynek nowego produktu z rodziny marki Jack Daniels. O jaki produkt dokładnie chodzi, tego jeszcze nie wiem - ale się dowiem (może chodzi o supernowość, o której pisałem niedawno tutaj). Wydaje się jednak, że będzie to kolejna mieszanka whiskey JD oraz ...?
Impreza odbędzie się w Warszawie, dokładnie ósmego sierpnia o godzinie 18.30 w restauracji Boathouse (przy Wale Miedzeszyńskim) - wejście wyłącznie z zaproszeniem. Przedstawiciele marki są póki co nad wyraz tajemniczy...
Tomasz Falkowski
http://american-whiskey.cba.pl/